خواص موادمعدنی آهک(کربنات کلسیم)کاربردهای درمانی

 


 

 

آهک:

‏نام های دیگر: کربنات کلسیم- کلسیم – شو.

کلسیم کربنات ماده‌ای شیمایی با فرمول CaCO3 است.

کربنات کلسیم یک ماده معدنی استثنایی است. کربنات کلسیم یا CaCo3، بیش از ۴٪ از پوستهٔ زمین را شامل و در سرتاسر دنیا پیدا می‌شود. کربنات کلسیم یکی از پرکاربردترین مواد شناخته شده برای بشر است. این ماده می‌تواند به صورت مصنوعی تولید شود و البته در پوسته تخم مرغ و غشای جانورانی مانند حلزون و خرچنگ نیز موجود است. جنس مروارید نیز از کلسیم کربنات است.

کربنات کلسیم، برای استفاده در صنعت، از معدن استخراج می‌شود. کربنات کلسیم خالص می‌تواند از سنگ مرمر تولید شود یا اینکه می‌تواند بوسیلهٔ عبور دادن دی اکسید کربن از درون محلول کلسیم هیدروکسید بوجود آید.

کربنات کلسیم در اثر حرارت با از دست دادن CO2 به آهک تبدیل می‌شود که از آن در کارهای ساختمانی، در صنعت استخراج آهن و تولید فولاد به‌عنوان کمک ذوب و برای تهیه کاربید کلسیم استفاده می‌شود. از آهک در کشاورزی برای اصلاح خاک و تنظیم PH آن نیز استفاده می‌شود.

از کربنات کلسیم در صنایع کاشی و سرامیک مخصوصاً صنعت لعاب سازی استفاده می‌شود. به دلیل تشکیل یوتکتیک، نقطه ذوب مجموعه را پایین آورده و به هنگام استفاده در لعاب، ضریب انبساط حرارتی لعاب را پایین می‌آورد.

کلسیم کربنات یکی از پرکاربردترین مواد معدنی است که در صنایع کاغذ، پلاستیک‌ها، رنگ‌ها و پوشش‌ها هم به عنوان پرکننده و هم پوشش رنگی (به علت رنگ سفید مخصوصش) کاربرد دارد.

در صنعت کاغذ سازی به خاطر روشنایی بالا و پراکندگی نورش در تمام دنیا با ارزش است و از آن به عنوان یک پرکننده ارزان استفاده می‌شود تا سطح کدر کاغذ را روشن کند.

 

ساخت مواد و ساخت و ساز:

کربنات کلسیم در ساخت و ساز هم برای ساختن مواد و هم به عنوان اجزاء و ذرات سیمان مهم و ضروری می‌باشد. هم چنین در ساخت ملات برای چینش آجرها روی هم، بلوک‌های بتنی، سنگ‌ها، پوشش سقف، ترکیب رزین و کاشی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. کربنات کلسیم، کربن دی اکسید و آهک را تجزیه می‌کند تا یک ماده اساسی در ساخت استیل، شیشه و کاغذ را بوجود آورد

آهک از جمله موادی است که کارآیی آن از دوران باستان، توسط بشر شناخته شده است و از آن در ساخت انواع بناها و برای اتصال محکمتر قطعات سنگ یا چوب بکار گرفته می‌شد.

زمان درازی است که ایرانیان شفته آهکی (ملات دوغاب آهک و خاک)، ساروج (ملاتدوغاب آهک و خاکستر) و ملات آهک آبی را می‌شناسند و با آنها ساختمان می‌سازند. پس از جنگ جهانی دوم، در کشورهای صنعتی هم برای پایدار کردن زمین، به ویژه برای پی سازی راه و جلوگیری از روییدن گیاه و رو زدن آب در بستر، شانه‌ها و دامنه‌های راه و خیابان‌های پرواز و ایستگاه‌های هواپیما، شفتهٔ آهکی مصرف می‌شود. با شفتهٔ آهکی پی سازی و آب بندی می‌کنند.

 

خواص درمانی آهک:

براي درمان سالك آهك رادركمي آب حل كنيدوبگذاريدته ‎نشين شودسپس آب رابيرون ريخته مجدداًآب كنيدچهارباراين عمل راتكراركنيدآن‎گاه آهك ته‎نشين شده رابگذاريدخشك شودسپس باروغن زيتون مخلوط كرده هرروزبماليد،تحت نظرپزشك.

 آهك براي استخوان‎هاي بدن مفيدمي‎باشدوبه آن غذامي‎رساند.

 درگذشته كلسيم راازآهك مي‎گرفتند.

براي درمان زگيل زرنيخ وآهك رامخلوط كرده باكمي سركه خميرنموده بااحتياط روي زگيل بگذاريد،تحت نظرپزشك.

 براي درمان سوختگي ازآب آهك رقيق شده استفاده مي‎شود. بدين صورت كه آب آهك 50 گرم + روغن زيتون 25 گرم + روغن كنجد 20 گرم رامخلوط كرده برروي محل سوخته مي‎مالند.

 آهك دربدن ازبيماري سل،ورم غده‎هاوعفونت غده‎هاجلوگيري مي‎كند.

كمبودآهك باعث خونريزي دماغ وكرم‎خوردگي دندان وشكستن ناخن‎هامي‎شودهمچنين كمبودآهك باعث ايجادموخوره ونرم شدن استخوان‎ها،كمردردوپادردمي‎گردد.

يكي ازراه‎هاي مبارزه با وباوطاعون اين است كه همه روزه مستراح راباآب آهك شستشودهندتابيماري به ديگران سرايت نكند.

 براي رفع بوي بدپا،پاراروي بخارآهك قراردهيد.

 آهك درميوه‎هابخصوص سيب،غلات وسبزي‎هاوجوددارد.

1- 10 گرم آهک طبی را در یک لیتر آب مخلوط کنید و اگر میل دارید کمی هم آب لیموی تازه به آن اضافه نمایید و روزی یک فنجان بنوشید. نرمی استخوان یا راشیتیسم را درمان می کند.

هر روز صبح به اندازه دو عدد نخود، آهک طبی را با یک لیوان شیر مخلوط کنید و با عسل شیرین نموده بنوشید. ویار زن باردار را برطرف می سازد.

روزی یک مرتبه روی مقداری آهک آب ندیده آب بریزید، آن آهک ها ایجاد بخار می کنند. پای خود را لخت کرده و روی بخار آن نگه دارید. از عرق پا جلوگیری می کند.

روش تهیه آهک تصفيه شده:

آهک را در آب بریزید و بگذارید مدتی بماند، بعد ظرف میحتوی آهک و آب را ملایم از جا بردارید و کم کم آب روی آن را خالی کنید، مجددا آب تازه اضافه کرده و بهم بزنید و کنار بگذارید و پس از مدتی باز آب آن را خالی کنید، این عمل را پنج بار تکرار کنید.…….

‏آهک پاک شده ‏مانده ‏را خشك كرده نگه داريد.+ 16
مخالفم - 0

این نوشته را به اشتراک بگذارید

ارسال نظرکد امنیتی کد جدید


 

 

© تمامی حقوق این سایت برای شفاگاه محفوظ است.

بانک تجربه مفید - آدرس درمانگاه و مطب - گیاهان دارویی 

طراحی وب سایت