تجربه عشق هایی که درزندگی تجربه می کنیم

 

 


 

 

همه انسان ها احساسات مثبت و عشق‌ورزی را دوست دارند. اینکه آدم هنگام عاشقی لطیف و مهربان می شود بسیار دوست‌داشتنی است. عشق واقعی موجب خوشحالی آدم ها می شود. هر فردی عشق را به گونه ای در وجود خود تجربه می کند. اما به صورت کلی عشق، رابطه ای است که در انتها به ازدواج و بچه دار شدن و بودن دایمی عاشق و معشوق در کنار هم منجر می شود.

اما انواع دیگری هم از عشق وجود دارد که شاید شما هم آنها را تجربه کرده باشید.


عشق یک‌طرفه

این بدترین نوع عشق است. عشقی دردناک که فقط موجب ناراحتی عاشق می شود. وقتی فردی را عاشقانه دوست دارید و او حس مشابه ندارد، حس بدی است. حس دل‌شکستگی به آدم می دهد. اما این عشق موجب پرورش روح شما می شود و انسان قوی تری از شما می سازد. شما در این نوع عشق‌ورزی می آموزید چگونه احساسات و هیجانات خود را کنترل کنید تا بتوانید همچنان خالصانه فردی که شما را دوست ندارد، دوست بدارید. به جای اینکه روی احساسات منفی این عشق تمرکز کنید، بر نقش سازنده آن تاکید داشته باشید. هنگامی که به احساسات خود ایمان دارید، می توانید حتی سرنوشت را نیز تغییر دهید.

عشق افلاطونی

عشق افلاطونی، عشق پاک، عشق بی دریغ ... این عشق به رابطه احساسی یا جنسی میان دو نفر نیازی ندارد. این عشق می تواند میان دو دوست برقرار باشد. این عشق پاک و ساده را شما می توانید در طول روز با دوستان و اطرافیان خود تجربه کنید. فردی که ذهن زیبایی دارد، فردی که صورت زیبایی دارد، فردی که خوب حرف می زند، فردی که اطلاعات و آگاهی بالایی دارد و هزار مورد مشابه دیگر می تواند این عشق را بین شما و اطرافیان به وجود بیاورد. شما وقتی از آگاهی فردی لذت می برید، در دل خود به او عشق می ورزید و این مهربانی در نگاه و لبخند شما جاری می شود. این مهربانی مصداق عشق افلاطونی است.

عشق به خود

احتمالا شما هم به شوخی به دوستان خود «خودشیفته» یا «نارسیس» گفته اید! اما آیا تاکنون فکر کرده اید چه انسان فوق‌العاده ای هستید؟ اگر هرگز چنین تصوری در مورد خود نداشته اید، مشکل اعتمادبه نفس دارید و باید آن را تقویت کنید. انسان، نخست باید بتواند عاشق خودش بشود تا بتواند به فرد دیگری مهرورزی کند. وقتی با خودتان مهربان نباشید، نمی توانید با دیگران هم خوب باشید. به مهارت ها و توانایی های خود فکر کنید و آنها را در خود تقویت کنید. وقتی بتوانید خوبی های خود را تقویت کنید، نگاه زیباتری به دنیا خواهید داشت و با محبت بیشتری هم می توانید با اطرافیان رفتار کنید.

عشق شهوانی

این عشق کاملا از نامش پیداست که چه هویتی دارد. شاید شما فقط از ظاهر یک نفرخوشتان بیاید و احساساتی که میان شما برقرار می شود حس های گذرا و موقت هستند. به این حس در واقع نمی توان نام عشق داد. بیشتر نوعی جاذبه جسمانی است که تصویری در ذهن دو طرف ایجاد می کند و سریع هم برطرف می شود.

عشق ناب

اگر در دیده مجنون نشینی، به غیر از خوبی لیلی نبینی. شاید این عشق را فقط در فیلم ها دیده باشید یا در رمان ها خوانده باشید. این عشق موجب می شود تا خالصانه، بی دریغ و دایمی یک انسان دیگر را همه جانبه دوست داشته باشید. وقتی عاشق و معشوق هر دو در این حالت باشند، شادترین و بهترین نوع عشق را تجربه می کنند.

عشق نوجوانی

تقریبا همه انسان ها این عشق را تجربه کرده اند. وقتی در سن رشد هستید و احساسات شما در حال شکل گیری است، ممکن است دچار عشق های بچه‌گانه بشوید. عشق هایی که بسیار پاک اما در عین حال بسیار هم سطحی هستند.

عشق تخیلی

آیا تاکنون عاشق هنرپیشه ها، فوتبالیست ها یا هنرمندان مشهور شده اید؟ برخی از انسان ها فانتزی های جالبی دارند و به طور مثال، عاشق هنرپیشه فلان فیلم محبوب خود می شوند. همه عکس ها و پوسترهای او را جمع آوری می کنند. در مورد او هر مطلب و خبری منتشر شود، دنبال می کنند و حتی در خیالات خود با او بیرون هم می روند. البته این فانتزی ها برای سن های پایین است و این عاشق ها پس از اینکه سنشان بالا می رود، واقعیت دنیای اطراف را بهتر درک می کنند و متوجه می شوند اینها فقط فانتزی های کودکانه هستند.

 


 

 

 

انواع عشق که هر آدمی در زندگی تجربه می‌کند 

آدم و حوا در باغ عشق متولد شدند، در طبیعت شکوفا شدند و جهان را دوباره جوان کردند. عشق آن چیزی است که در این دنیای فانی، خشن و بی رحم، هر کسی در جستجوی آن است . حتی در بزرگ‌ترین فاجعه‌ی زندگی‌تان عشق مانند پرتوِ امید می‌درخشد. عشق واقعی به شما قدرت می‌دهد تا از عهده‌ی هر شرایط نامطلوبی که پیش روی‌تان قرار می‌گیرد، بربیایید. عشق به زندگی شما معنی می بخشد و روابط شما را زیبا و دلپذیر می سازد. واقعا عشق چیست ؟

جهانی که در آن زندگی می‌کنیم، این چنین مملو از تنوع، تفاوت و ایدئولوژی‌های مختلف، با عشق واقعی یکپارچه می‌شود. عشق یک شفادهنده، تسکین‌دهنده و منبع خرد و قدرت است برای هرکسی که عاشق می‌شود و تلنگر خوشایند آن را تجربه می‌کند. انسانِ عاشق حس می‌کند می‌تواند جهان را با تمام شادی‌ها و جنبه‌های مثبتی که به او ارزانی می‌دارد، فتح کند. در ادامه انواع عشق را که هرکسی در زندگی‌اش تجربه می کند می بینیم:

 

۱. عشق به خدا

واقعا چه کسی می‌تواند این‌جا باشد و بدون او این نوشته‌ها را بخواند، بدون او که ما را آفرید؟ او کسی است که ما را از رحم مادر به وجودآورد و همه ی آن‌چه را امروز داریم به ما ارزانی داشت. او ما را با توانایی‌های بدنی شخصی برای دیدن، حس کردن، شنیدن، بوکردن، خوردن و رشد کردن نه فقط به لحاظ جسمی بلکه به لحاظ روحی و فکری به اوج رساند. او همچنین خوراک، پوشاک، مسکن و سایر نعمت‌ها را در اختیار ما گذاشت، نعمت‌هایی که ما آن‌ها را به عنوان ضرورت و مهم‌ترین بخش زندگی‌مان می‌بینیم. او بود که انواع دیگر عشق‌ ‌و همراهی را که امروز تجربه می‌کنیم به ما ارائه داد. هیچ‌کس از عشق‌ او گزیر و گریزی ندارد، چه، شما به عنوان یک روح این‌جا هستید زیرا او عاشق شما است!

 

۲. عشق به والدین

پدرومادر تنها دلیل وجود شما بر روی زمین هستند. بدون آن‌ها نمی‌توانید در این دنیای خشن دوام بیاورید. آن‌ها حامی، سرپرست، اولین دوستان، اولین معلم و بزرگ‌ترین پشتیبان شما در این دنیا هستند. عشق به والدین نه تنها بزرگ‌ترین توانایی شما است بلکه قوی‌ترین و قابل‌اعتمادترین منبع الهام و شادی‌تان است. درست از زمان کودکی‌تان تا زمانی که حضور جادویی آن‌ها را در زندگی‌تان احساس می‌کنید، عشق بی قیدوشرط و عظیم آن‌ها به شما اعطا می‌شود، عشقی که شما از هیچ شخص دیگری در زندگی دریافت نخواهیدکرد. هیچکس، دقیقا هیچ‌کس نمی‌تواند جایگزینی برای پدرومادر و عشق‌شان در این دنیا پیداکند.

 

۳. عشق به پدربزرگ و مادربزرگ

بله، شما بهترین ثمره‌ی رنج و زحمت زندگی آن‌ها هستید. شما بزرگ‌ترین دارایی و ثروت‌شان هستید. پدربزرگ و مادربزرگ‌تان شما را حتی بیش‌تر از پدرومادرتان دوست دارند. کسانی که از این دو نعمت برخوردار هستند، این را به خوبی می‌دانند. قدم زدن‌های عصر‌هنگام با پدربزرگ، داستان‌های شب‌هنگام مادربزرگ، بازی‌های زمان کودکی با آن‌ها و موهبت‌های بی‌ریا و از روی شفقت‌شان بهترین خاطرات زندگی شما را تشکیل می‌دهند؛ سرمایه‌ای که شما هم به نوه‌های‌تان انتقال خواهیدداد!

 

۴. عشق به برادر و خواهر

آه بله، شما خواهر و برادر دارید؛ پس مشکلات زیادی در زندگی هستند که به شما نزدیک نمی‌شوند. چرا؟ چون شما پشتیبان‌های‌تان را در کنار خود دارید. خواهرو برادرتان بهترین دوستان شما (حدس می‌زنم اغلب این‌طور است) و محرم رازتان هستند. شما همه چیز را با آن‌ها درمیان می‌‌گذارید و هر چه‌قدر هم که تلاش کنید نمی‌توانید چیزی را از ‌آن‌ها پنهان کنید. آن‌ها شما را از عصبانیت والدین نجات می‌دهند، بستنی مورد علاقه‌شان را با شما تقسیم می‌کنند و در پرخطرترین موقعیت‌های زندگی شانه‌ای خواهندبود که سر بر آن بگذارید و اشک بریزید. آه، خواهر و برادر حقیقتا از بزرگ‌ترین نعمت‌های زندگی هستند!

 

۵. عشق به دوستان

هیچ چیز نمی‌تواند با عشق‌ راستین، نامحدود و غیرقراردادی که دوستان‌تان به شما می‌دهند، برابری کند. رابطه‌های خونی از زمان تولد با شما مانوس است اما دوستان شما کسانی هستند که با اراده‌ی خودتان انتخاب‌شان می‌کنید و همین بهترین و متفاوت‌ترین جنبه‌ی این پیوند است. دوستان‌تان شما را دوست خواهندداشت و همیشه این عشق را به شما ثابت خواهندکرد. آن‌ها هرگز تنهای‌تان نخواهند گذاشت: در تکمیل کردن کار و وظیفه‌تان یا پیداکردن شماره‌ی فرد موردعلاقه‌تان کمک‌تان می‌کنند و به وقت مشکل و گرفتاری در کنارتان هستند. عشق‌ آن‌ها کمک‌تان می‌کند سایر اشکال عشق را که در زندگی‌تان تجربه می‌کنید، بشناسید.

 

۶. عشق به “مخاطب” خاص

و چنین احساسی وجود دارد، زخمی شدن با تیر جادویی لرد کوپید! در این زمان است که شب‌ها بدون خوابیدن و با فکر کردن به دیگری می‌گذرند. زمانی که هر تفکری با ذکر نام “او” خاتمه می‌یابد. وقتی همه‌ی جاده‌ها به یک مقصد می‌رسند. و بله، این‌جا است که شما عشق را می‌شناسید و جهان تبدیل به مکانی شادتر می‌شود. همه چیز شما را به یاد آن معشوق دلربا می‌اندازد و می‌دانید که گرفتار عشق شده اید. باور کنید این یکی از بهترین احساسات در زندگی هر شخصی است، چیزی که ارزش تجربه کردن را دارد، اسارتی که باید رخ بدهد!

 

۷. عشق به اقوام

اقوام خونی شما کسانی هستند که قطعا شما را دوست دارند اما ممکن است شما از احساس آن‌ها آگاه نباشید. آن‌ها شما را به دقت تجزیه و تحلیل می‌کنند، ممکن است اظهارنظرهای تند در رابطه با شما داشته باشند و دائما به شما در تصمیم‌گیری‌های‌تان مشاوره بدهند، اما حتما شما را دوست دارند و نمی‌خواهند شما از سختی‌های زندگی رنج ببینید. تجربیات آن‌ها در زندگی می‌تواند راهنمای بی‌نظیری برای شما باشد.

 

۸. عشق به همسایه‌ها

علاوه بر والدین‌تان، همسایه‌های‌تان کسانی هستند که شاهد رشد و بالندگی شما در زندگی هستند، از زمانی که دندان نداشتید. آن‌ها اولین کسانی هستند که در هر شرایطی و در زمان بحران کمک‌تان می‌کنند. عشقی که آن‌ها به شما دارند در محبت‌ها و کمک‌های‌شان از سر نوع‌دوستی‌ و در زمان لزوم مشخص می‌شود.

 

۹. عشق به هم‌اطاقی‌های‌تان

در جایی متفاوت و دور از خانواده‌تان شما با هم‌اطاقی‌ها‌ی‌تان زندگی می‌کنید. آن‌ها فقط دوستان شما نیستند، بلکه خانواده‌ی دوم شما هستند که حاضرند در هر شرایط و موقعیتی کمک‌تان کنند.

 

۱۰. عشق به همکاران

بله این هم یکی از انواع عشق است. همکاران‌تان نیز کسانی هستند که به شما عشق و محبت دارند. وقتی مشکلی در زندگی حرفه‌ای تان رخ بدهد، آن‌ها اولین کسانی هستند که به کمک‌تان می‌آیند. عشق آن‌ها برای‌تان نه تنها یک ضرورت بلکه یک نظام حمایتی موثر در محیط کار است.

 

۱۱. عشق به معلم‌تان

این یکی از زیباترین انواع عشق است. روزهای گذشته را به یاد می‌آورید؟ زمانی که مدرسه خانه‌ی دوم‌تان بود؟ مسئولیت شما بر عهده‌ی معلمی بود که به شما درس می‌داد. معلم، شما را برای زندگی‌ شکل می‌دهد. او همه‌ی ارزش‌ها را به شما یاد می‌دهد، تمام دانشی که برای زندگی و درخشان کردن آینده‌تان نیاز دارید، به شما انتقال می دهد. عشقی که شما از او دریافت می‌کنید هرگز فراموش‌شدنی و قابل جبران نیست.+ 2
مخالفم - 0

این نوشته را به اشتراک بگذارید

ارسال نظرکد امنیتی کد جدید


 

 

© تمامی حقوق این سایت برای شفاگاه محفوظ است.

بانک تجربه مفید - آدرس درمانگاه و مطب - گیاهان دارویی 

طراحی وب سایت