تجربه مسافرت وگردشگری فوایدمسافرت درسلامتی شما

 

 


 

 

فوایدمسافرت برای سلامتی شما:

1- كاهش استرس و اضطراب

 

سفر به شما این امکان را می دهد که کمی فشارهای روحی و جسمی را از خود دور کنید. حتی اگر سفر کاری باشد و شما مجبور باشید ساعت های متمادی در کنفرانس هایی شرکت کنید، در عوض با کشور یا شهر جدیدی آشنا خواهید شد. ممکن است مسافرت اضطراب و استرس هم داشته باشد، به خصوص اگر سفر شما همراه با گردش و بازدید از جاهای دیدنی باشد یا نیاز به آشنایی با زبان های مختلف داشته باشید یا مقصدتان شهری شلوغ باشد. اما استرس سفر یک استرس مثبت است و مثل اضطراب شما از کار زیاد یا زندگی روزمره نیست. كاهش فشار و استرس روحی همیشه به سلامتی شما کمک خواهد کرد.

 

2 - تنوع در زندگی

مسافرت از هر نوعی که باشد باعث می شود برای مدتی از زندگی عادی خود دور شوید و همین مسئله به تنهایی انرژی زیادی به شما می دهد. اینکه بخواهید برنامه روزانه خود را کمی تغییر دهید، می تواند به عنوان نوعی درمان محسوب شود و این کار از کسل و خسته شدن فکر و جسم جلوگیری می کند. بزرگی می گفت: "هر تغییر و تنوعی به اندازه استراحت خوب است".


3 - استفاده از هوای آزاد

سفر باعث می شود كه از چهاردیواری منزل یا محل كار دور شوید و بیشتر ازهوای تازه و سالم لذت ببرید. اگر برای گردش به کوهستان یا برای استراحت به کنار دریا بروید، نسبت به روزهای عادی عمیق تر نفس بكشید تا اکسیژن بیشتری وارد بدنتان شود. همچنین می توانید از آفتاب گرفتن هم استفاده ی زیادی ببرید، اما احتیاط های لازم برای جلوگیری از آفتاب سوختگی را فراموش نکنید.


4- تغییر در رفتار

برنامه ریزی هم قسمتی از تفریحات تان است. زمانی که سفری در پیش دارید، حتی یکنواختی و کار سخت باعث می شود که بهتر با مشکلات کاری کنار بیایید. سفر کردن دید و احساس تازه ای نسبت به فرهنگ ها و آداب و رسوم مختلف به شما می دهد و کمک می کند که از زندگی بیشتر لذت ببرید. سفر حتی باعث می شود دید تازه ای نسبت به شهر خودتان هم پیدا کنید.


5- آشنایی با افراد و فرهنگ های مختلف

سفر کمک می کند تا افراد مختلفی را ملاقات کنید. اجتماعی بودن و معاشرت کردن نوعی درمان به حساب می آید و باعث می شود با فرهنگ ها و آداب و رسوم مختلف آشنا شوید.


6- خاطرات سفر

اگر تواناییش را دارید که به هر کجا دوست دارید سفر کنید، این کار را انجام دهید چون ممکن است بعدها پشیمان شوید. پس اگر همیشه آرزو داشته اید به استرالیا سفر کنید، الان وقتش است. همچنین بد نیست در طول سفر حتما خاطرات خود را بنویسید و عکس های یادگاری بگیرید تا بعدها بتوانید از آن خاطرات به خوبی یاد کنید.


7- ارتباط بهتر با همسر

سفر به شما این امکان را می دهد که بدون فکر کردن به وظایف و مسئولیت های خانه، زمان بیشتری را با همسرتان بگذرانید و کمی به گذشته برگردید. مطمئناً گذراندن اوقاتی خوش کنار همسرتان در سفر، خیلی بهتر از دعوا کردن است. دور شدن از محیط خانه و کار، باعث تجدید قوا و آرامش می شود و برای سلامتی روحی خانواده نیز مفید است.


8 - مطالعه در سفر

سفر کردن یکی از فعالیت هایی است که نباید نادیده گرفته شود. اگر زیاد به مسافرت می روید، سعی کنید بیشتر روی فواید آن مطالعه کنید چون اینگونه از سفرتان بیشتر لذت خواهید برد. از فرصت هایی که برای مسافرت برایتان پیش می آید نهایت استفاده را ببرید و از تأثیری که بر جسم و روحتان دارد استقبال کنید.

 

دیگر فوایدسفر:

 1. برنامه‌ریزی برای سفر احساس شادی را افزایش می‌دهد. محققان دانشگاه سوری بریتانیا سال 2002 تحقیقی را به انجام رساندند و متوجه شدند هنگامی که افراد مسافرتی در پیش دارند،‌ احساس شادکامی بیشتری می‌کنند. زمانی که قرار است به سفر برویم، احساسات بهتری نسبت به خودمان، موقعیت اقتصادی خانواده و کیفیت زندگی‌مان داریم. مطالعه دیگری در سال 2014 انجام شد نشان ‌داد افراد به داشتن مسافرت بیش از سایر فرصت‌ها همچون خرید یا به دست آوردن چیزی روی خوش نشان می‌دهد، احتمالا به این خاطر که مسافرت برای تندرستی شما خوب است.

       2. سفر کردن به مدیریت استرس و احساسات منفی کمک می‌کند. بعضی وقت‌ها دلمان می‌خواهد تا جای ممکن از محل کنونی‌مان دور شویم. مسافرت کردن همیشه به معنای دیدن جاهای جدید نیست. برخی مواقع فرار کردن از مکان‌های قدیمی است. مسافرت، می‌تواند با دورکردن ما از محیط و فعالیت‌های استرس‌زا یکی از راهکارهای مدیریت استرس و احساسات منفی باشد.

       3. مسافرت امکان ابتلا به افسردگی را کاهش می‌دهد. زندگی مدرن با مشغولیت‌های دائمی آن، به استرس و تحریک‌پذیری منجرمی‌شود و اثرات منفی بر بازدهی، بهره‌وری و سلامت ما می‌گذارد. زنانی که کمتر از دو سال یک‌بار به مسافرت می‌روند، در مقایسه با کسانی که دست‌کم دو بار در سال به مسافرت می‌روند، بیشتر در معرض افسردگی و استرس قرار دارند.

       4. مسافرت تجربیات افراد را غنی و درک آن‌ها از مفهوم زندگی را بالا می‌برد. خیلی از افراد بر این باورند که هرچه از لحاظ مادی غنی‌تر شوند، احساس شادی بیشتری خواهند داشت. با این وجود تمامی محصولات مصرفی باگذشت زمان، مستهلک می‌شوند درحالی‌که تجاربی ارزشمندی که از سفر کردن به دست می‌آید با مرور زمان ارزشمندتر می‌شوند. حتی سفرهای کوتاه هم می‌توانند زندگی شما را در نتیجه بازدید از فرهنگ‌ها، سنت‌ها، علایق و چشم‌اندازهای سایر مردم غنی کند. 

       5. مسافرت امکان حمله قلبی را کاهش می‌دهد. تحقیقات علمی حاکی از آن است کسانی که برای چند سال متوالی به مسافرت نمی‌روند، 30 درصد بیشتر در معرض حمله قلبی قرار دارند. در مقابل کسانی که به‌طور مرتب به سفر می‌روند، 21 درصد کمتر در معرض مرگ در اثر حمله قلبی قرار دارند.

 + 1
مخالفم - 0

این نوشته را به اشتراک بگذارید

ارسال نظرکد امنیتی کد جدید


 

 

© تمامی حقوق این سایت برای شفاگاه محفوظ است.

بانک تجربه مفید - آدرس درمانگاه و مطب - گیاهان دارویی 

طراحی وب سایت